U12 Drenge suveræne til Vodskov Cup 2017

Så fik vi overstået Vodskov Cup i lørdags og HVILKEN afslutning på forårssæsonen. 😊 Vi havde ikke turde håbe på medalje, men at få både guld og sølv er jo HELT fantastisk.
Jetsmark Striker startede ud i gruppespillet med et knebent nederlag på 1-0 til Brønderslev. Herefter så holdet sig ikke tilbage og hev 3 sikre sejre hjem.
...Jetsmark Warrior spillede også godt og åbnede ballet med en sejr efterfulgt af uafgjort mod Brønderslev og to sejre mere.
Striker blev nummer 2 i deres pulje og Warrior blev nummer 1. Dette betød at Jetsmark skulle møde hinanden i den ene semifinale mens Brønderslev mødte hinanden i den anden semifinale.
Brønderslev spurgte om vi ikke skulle bytte i semifinalerne, så vi kunne møde hinanden med de hold der ikke havde mødt hinanden.
Det tror vi nok Brønderslev fortrød for begge semifinaler endte i straffesparks konkurrence, hvor begge Jetsmark hold sparkede sig videre til finalen.
I finalen kæmpede begge Jetsmark hold med alt det sidste de havde, så de næsten ikke kunne stå mere. Kampen endte 0-0 og endnu en gang måtte vi ud i straffesparks konkurrence. Her vandt Striker 3-1 over Warrior.
I vores øjne har begge hold vundet guld.
Tak for en fantastisk fremragende og herlig dag med god fodboldspil af begge hold. Her følger et par billeder fra dagen.